Schwarzwaldin kakku

Schwarzwaldin kakku

Schwarzwaldin kakku koko komeudessaan

Mehevän suklainen kirsikkakakku on muodostunut jouluperinteeksi – olenhan tehnyt sen jo kahtena jouluna perätysten.

Resepti on koottu usean netistä löytämäni reseptin osista varioiden.

Suklaakakun ainekset

  • 150 g voita + nokare vuoan rasvaukseen
  • 200 g tummaa suklaata
  • 300 g vehnäjauhoja
  • 350 g ruokokidesokeria
  • 25 g tummaa kaakaota
  • 1 tl soodaa
  • 2 kananmunaa
  • 2 dl piimää
  • 0,5 dl kiehuvaa vettä tai kahvia

Kakun tekeminen

  1. Sulata voi ja suklaa samassa kattilassa miedolla lämmöllä
  2. Sekoita kuivat ainekset hyvin keskenään. Käytä siivilää, kun lisäät kaakaon ja leivinjauheen.
  3. Sekoita piimä ja kananmunat siten, että munien rakenne rikkoutuu. Ei tarvitse vatkata.
  4. Sekoita voi-suklaaseos ja piimä-munaseos kuivien ainesten joukkoon. Kääntele tasaiseksi.
  5. Lisää joukkoon 0,5 dl kiehuvaa vettä ja sekoita vähän voimakkaammin, kunnes seos on tasaista.
  6. Kaada taikina voideltuihin vuokiin / voideltuun vuokaan (2 neliönmallista pienehköä oli ok, 3 matalaa on ok, yksi isompi pyöreä on ok)
  7. Jos teet kakut kolmessa matalassa vuoassa, niin paista niitä 180 asteessa n. 25 minsaa. Jos teet yhden normaalissa kakkuvuoassa, niin paista sitä n. 45 minuuttia tai kunnes kakkuun tökättyyn tulitikkuun ei tartu märkää taikinaa.
  8. Anna kakun/kakkujen jäähtyä. Leikkaa paksumpi kakku siten, että sinulla on 3 kerrosta.

Kirsikkatäytteen ainekset

Kun kakku on uunissa, on hyvä aika tehdä kirsikkatäyte. Säästä kymmenkunta kirsikkaa koristeluun.

  • 400–500 g tuoreita kirsikoita
  • 0,6 dl Kirschwasseria
  • 0,6 dl sokeria
  • 0,3 dl kylmää vettä
  • 4 tl Maizenaa sekoitettuna 2 rkl:een vettä

Kirsikkatäytteen tekeminen

  1. Poista kirsikoista siemenet ja pilko kirsikat pienehköiksi palasiksi. Kaada Kirschwasser kirsikanpalasten joukkoon. Anna seistä ainakin tunnin, mutta yön yli on ihan ok. Sekoita muutamaan kertaan.
  2. Siivilöi kirsikat. Molemmat käytetään: sekä siivilöity neste että kirsikat, eli älä heitä mitään tässä vaiheessa pois.
  3. Laita kirsikat kattilaan. Lisää 0,6 dl sokeria ja 0,3 dl vettä. Kuumenna keskilämmöllä kiehuvaksi. Norota veteen sekoitettua Maizenaa kiehuvan kuumaan kirsikkaseokseen. Tarkkaile paksuuntumista. Välttämättä kaikkia ei tarvita.  Keitä hiljalleen n. 5 minuutin ajan tai kunnes keitos saostuu. Jäähdytä.

Kermatäytteen ainekset

Annos riittää yhteen väliin mukavan reilusti. Kahteen väliin suosittelen käyttämään 3 dl kermaa.

  • 2 dl vispikermaa
  • sokeria ja vaniljasokeria maun mukaan (n. 1–2 rkl)
  • 2 liivatelehteä

Kermatäytteen tekeminen

  1. Liuota liivatelehdet kylmässä vedessä. Kuumenna tilkka kermaa kuumaksi, älä keitä. Purista pehmenneistä liivatelehdistä vesi pois ja lisää ne kuumaan kermaan. Anna liivatekerman jäähtyä sekoittaen sitä varovasti vähän väliä. Jos käytät vaniljatahnaa, niin sekoita se lämpimään kermaan.
  2. Liivatekerman jäähtymisen aikana vatkaa loput kermat vaahdoksi. Lisää vatkauksen loppupuolella sokeri. Älä vatkaa ihan tappiin saakka, koska vatkausta jatketaan kohta.
  3. Kun liivatekerma on jäähtynyt, lisää se kermavaahdon joukkoon ja vatkaa vaahto loppuun saakka. Älä vatkaa liian kauan, jotta kerma ei leikkaa kiinni.

Kakun kostutus ja kokoaminen

  1. Sulata n. 2 rkl sokeria 0,5 dl:aan kuumaa vettä. Lisää siihen siivilöinnistä irronnut mehukasta Kirschwasseria ja vettä niin, että nestettä on yhteensä n. 1,5 dl ja se on ”sopivan maukasta” – sellaista, mitä voisit kuvitella juovasti kuten mummon laittamaa mehua. Tarkista maku ja lisää sokeria tarvittaessa.
  2. Kokoa kakku suoraan tarjoiluastiaan tai riittävän tukevalle alustalle, jonka avulla kakkua voi helposti nostaa ja siirtää.
  3. Laita alin suklaakakkukerros alustalle. Kostuta se 1/3 osalla nestettä, tai fiiliksen mukaan. Jos kakulla on aikaa muhia reilusti seuraavaan päivään, niin toi 0,5 dl on aika hyvä määrä. Jos kakku tarjoillaan heti, niin tee kostuketta vähän reilummin. Kostutukseen ei ole absoluuttista mittaa, ainoastaan näppituntuma. Kostukkeen määrä on tässä ohjeessa suuntaa-antava.
  4. Levitä joko puolet tai kolmannes kermavaahdosta. Kun arvioit määrää, niin ota huomioon, että haluatko jättää kermaa myös kakun päälle, jolloin vaahdosta pitää riittää kolmelle tasolle, vai laitatko kaiken sisälle, tällöin laita puolet vaahdosta. Huomaathan, että kermavaahdossa on liivatetta, eli jos haluat levittää sen kakun päälle, niin se on tehtävä tässä vaiheessa.
  5. Levitä kermavaahdon päälle jäähtynyttä kirsikkahilloketta ja sen päälle seuraava suklaakakkukerros ja kostuta se. Kokoa kakku näin loppuun saakka ja laita koottu kakku vetäytymään jääkaappiin mieluiten seuraavaan päivään.
  6. Koristele haluamallasi tavalla ennen tarjoilua.
Schwarzwaldin kakku

Kokosin kakun paistovuokaansa, johon viritin jämäkästä muovikalvosta korotetut seinämät.

Schwarzwaldin kakku

Kirschwasseria saa Alkosta

Please enable Javascript, thank you.

Jenny Downing